۱۶ آبان ۱۴۰۲ ۱۷:۵۴

با همسر شکاک چه کنیم ؟ بهترین راه حل اینجاست

اگر نسبت به همسرتان شکاک هستید و این مسئله شما را آزار می دهد به روزهای خوب زندگیتان فکر کنید و بدانید که او شما را برای ادامه زندگی اش انتخاب کرده است.

رفتار با همسر شکاک چگونه باید باشد؟

اگر با به صدا در آمدن گوشی مبایلتان و صدای پیامک او و یا آوردن نام شخصی بر زبانتان ، همسرتان مشکوکانه به شما می نگرد و شما را سین جیمتان می کند و گاهی مخفیانه پیامک هایتان را چک می کند ،باید بگوییم شما با یک همسر شکاک روبرو هستید .

همسر شکاک

اعتماد و احترام دو محور اصلی و بسیار مهم هر رابطه ای هستند که در صورت آسیب هریک از آنان ممکن است رابطه کاملاً از بین برود. شک به همسر می تواند هم احترام و هم اعتماد را در زندگی زناشویی از بین ببرد و اینگونه باعث از هم پاشیدن زندگی مشترک گردد.

شک در زندگی مشترک از موضوعاتی ویران کننده است و گاهی می تواند حسابی دردسرآفرین شود بنابراین باید علت به وجود آمدن شک و نحوه صحیح برخورد با آن را فرابگیرید.

همسر شکاک

علت به وجود آمدن شک در همسر

عشق و علاقه زیاد

بسیاری از مواقع علاقه و عشق زیاد بین زوجین به بدبینی و شک ختم می شود. زیرا فرد شکاک تنها همسرش را متعلق به خود می داند و طبیعتا هر نوع رفتار خارج از منزل او برایش سخت و غیر قابل هضم است. بتدریج این عشق و علاقه به نوعی شکست از دیدگاه خودش تبدیل می شود و هر لحظه به فروپاشی زندگی خود فکر می کند.

عدم شناخت کافی همسر

گاهی اوقات دلیل شک فرد به همسرش عدم شناخت کافی از اوست. اگر فرد قبل از ازدواج شناخت کافی از همسرش به دست نیاورد و پس از ازدواج همسر خود را متفاوت از معیارهایش ببیند متوجه اشتباه درانتخابش می گردد و دچار نوعی نفرت و انزجارنسبت به همسرش می شود که این خود دلیل پیدایش بهانه گیری ها و بدبینی های بیمار گونه او می شود.

عدم شناخت زوجین

علت بدبینی و شکاکی در کودکی

اگر کودکی دارای والدین بدبین و شکاک باشد این روش تربیتی را از والدین می آموزد و در آینده نسبت به همسر و اطرافیانش بدبین و شکاک می شود.

شک و بدبینی به علت مراقبت از خانواده

ریشه بسیاری از بدبینی و شک ها مراقبت از خانواده در مقابل سنگ اندازی و حسادت های دشمنان خانوادگی است. حسادت دوست شما نسبت به زندگیتان سبب سلب اطمینان شما نسبت به همسرتان خواهد شد.

افراد شکاک و بدبین

شک بیمارگونه

افرادی که به اختلالات بدبینی مبتلا هستند به شدت نسبت به شریک زندگی خود و در وهله بعدی به اطرافیان خود شک دارند و نسبت به آنها بدبین هستند و چنانچه در این بخش از سبک زندگی گفته ایم این دسته از افراد دارای یک زندگی موفق و همسر مطیع هستند، به دلیل داشتن شک بیش از اندازه ارتباطات بسیار محدودی با دیگران دارند و درمان آنان بسیار مشکل است و حتی به پزشک هم اعتماد ندارند.

افزایش خیانت در جامعه

افزایش خیانت در بین افراد موجب افزایش شک در جامعه شده است به طوری که اگر فرد دارای استعداد ژنتیکی شکاکیت بوده و تجربه تلخی را در گذشته داشته باشد با دیدن خیانت در جامعه ، شک در او افزایش می یابد. افراد باید به این امر واقف باشند که شکاکیت مسری است و موجب تحریک کردن و انتقال آن به طرف مقابل می شود.

دلایل دیگر شک …

مصرف شیشه، استفاده خانم ها از داروهای لاغرکننده که از مشتقات آمفتامین هاست، تاثیرپذیری افراد از اتفاقات و حتی فیلم و سریال ها عواملی هستند که موجب افزایش شکاکیت در افراد می شود.

شکاک بودن زن

راهکارهایی برای مقابله با شک همسر:

اگر شکاکیت همسرتان یک مشکل جدی روانی و نیازمند مراجعه به روان شناس نباشد شما می توانید با راهکارهای این بخش از به مرور او را تغییر دهید تا یاد بگیرد بدون نگرانی به شما اعتماد کند.

گذشته تان را مرور کنید

اگر در گذشته احساس می کردید باید او را از رفتنتان بترسانید تا بیشتر قدر بودنتان را بدان دو شیطنتی داشته اید که به غیر از او مرد دیگری را نیز تحریک می کرد ، باید بدانید که این خود شما بوده اید که بذر شکاکیت را در دل همسرتان کاشته اید و ریشه های اعتماد را در زندگی مشترک خشکانیده اید و شک کردن و ترسیدن را به عادتی همیشگی برای یک مرد تبدیل نموده اید عادتی که با انجام ندادن این کارها توسط شما از سر او بیرون نمی رود.

شک همسر

نقطه حساسیت او را بیابید

بهترین شیوه برخورد با همسر شکاکتان این است که به ریزه کاری های رفتاریتان فکر کنید و نقطه حساسیت او را بشناسید و مراعاتش را بکنید .

با او حرف بزنید

لازم نیست برای از بین بردن شک در همسرتان خودتان را در خانه حبس کنید و تارک دنیا شوید بلکه با او صحبت کنید و به توافق نسبی در مورد رفتار درست برسید و بعد از این صحبت اگر باز هم شکاکیت نشان داد با آرامش و کم کم برای تغییر ذهنیت او تلاش کنید.

با لجبازی و زور حرف خودتان را به کرسی ننشانید زیرا در صورت نادیده گرفتن مردهای شکاک آنها خطرناک تر می شوند پس از قانون هایی که با هم تعریف کرده اید پیروی کنید.

صحبت کردن با همسر

باج ندهید

اگر مشکل اصلی همسرتان کار شماست و شما می خواهید به خاطر او محل کارتان را تغییر دهید دست نگه دارید زیرا حتی بعد از چنین تصمیمی، شک کردن های همسرتان بیشتر می شود پس ، باج ندهید و با پذیرفتن مقصر بودنتان در خانه ننشینید.

همسرتان شما باید در برخی از محدوده های زندگی شما وارد نشود و شما را به گرفتن تصمیم هایی وادار نکند بنابراین به خاطر حساسیت های بی موردش از اجتماع فاصله نگیرید.

پنهان کاری نکنید

آنچه حال یک مرد شکاک را از قبل بدتر می کند پنهان کردن یک موضوع ساده و بی اهمیت از او است. برای اعتماد کردن او به شما در قدم اول او باید صداقت را از شما ببیند. پنهان کاری و آشکار شدن دروغ ها می تواند هر مرد سالمی را به تردید بیندازد پس باید بدانید پنهان کاری تاثیری بزرگ در زندگی شما می گذارند باید صادق باشید.

مرزبندی کنید

اگر همکار شما بدون دانستن اینکه شما متاهل هستید از شما خواستگاری کند . این موضوع را حتی برای خندیدن با شوهرتان در میان نگذارید. هیچ وقت رمز ایمیل و شبکه اجتماعیتان را در اختیار همسرتان نگذارید و البته خودتان هم چنین کارهایی را امتحان نکنید.

زن شکاک و بدبین

تلافی نکنید

زندگی مشترک میدان جنگ نیست و راه حل آرام کردن همسر شکاک تان، بیشتر کردن تردیدهایش نیست. اگر از همسرتان رنجیده اید، برای تلافی کردن موقعیتی را به وجود نیاورید که احساس شک بیشتری کند.

به سراغ گذشته نروید

اگر قبلا سابقه نامزدی شکست خورده ای را داشته اید، از همسرتان پنهان نکنید و این قضیه را به اطلاع شریک زندگیتان برسانید اما به جزئیات وارد نشوید . هرگز درباره رازهای رابطه تمام شده خود به همسرتان چیزی نگویید.

هرگز نگذارید همسرتان در مورد موضوعاتی که مربوط به گذشته شماست بیش از حد سوال کند شما باید رازهای خودتان را داشته باشید و در مکان های خصوصیتان احساس امنیت کنید و خودتان هم به گذشته او وارد نشوید.

شک کردن به همسر

روی نقطه حساس دست نگذارید

همه مرد ها در مورد یک موضوع واحد مثل مرد های دیگر حساسیت دارند زیرا همه آنان دوست دارند در زندگی یکه تاز باشند و تحمل ورود هر مرد دیگری را به زندگی نداشته باشند. گاهی همسرتان آنچنان حساس می شود که حتی تحمل شنیدن حرف هایی در مورد برادر و پدر شما را هم ندارند.

اگر فکر می کنید پدر و برادرتان در برخی کارها از همسرتان بهتر عمل می کنند و اگر این فکر ها را در مقابل او به زبان می آورید، زندگی مشترکتان را نابود می سازید.

مرد ها از مقایسه شدن بیزارند و اگر پای مرد دیگری حتی برادر شما به زندگیشان باز شود، کلافه می شوند. پس هیچگاه آنها را مقایسه نکرده و تصور نکنید این جملات می تواند عملکرد همسرتان را بهتر و او را باانگیزه تر کند.

خانه را میدان جنگ نکنید

مدام در مورد این موضوع دعوا نکنید. حتی بدون حضور همسرتان با یک مشاور خانواده صحبت کنید و برای کم کردن حساسیت همسرتان یا رسیدن خودتان به آرامش از راهکارهایی که او به شما آموزش می دهد استفاده کنید.

به همسرتان مانند روزهای اول ازدواج محبت کنید

اگر همسرتان احساس کند برای شما تکراری شده و فراموش گشته و نادیده گرفته می شود و به اندازه دیگران نمی تواند شما را شاد کند، ممکن است آسیب زیادی ببیند و حتی به مردی شکاک تبدیل شود پس به او بگویید در همه لحظات زندگی مشترکتان قلب شما را در اختیار او قرار دارد و جز او به کس دیگری فکر نمی کنید و مانند اوایل ازدواج با او با محبت رفتار کنید.

شکاک بودن

برطرف کردن حس شکاکیت در همسر

نکته :اگر رفتار همسر شما با این راهکارها تغییری نکرد اول از همه برای تشخیص بیماری باید دید که آیا او همیشه و در تمام مراحل زندگی اش دچار شک بوده است؟

دوم اینکه شدت شک زیاد است و این شک ها هم خودش را آزار می دهد و هم اطرافیانش را . یعنی اگر همسر شما نیز جزو این گروه است باید از او بخواهید که برای حل مشکل به متخصص مراجعه کنید و همگام با هم مشکل را حل کنید.

چگونه شک خود به همسر را مداوا کنیم؟

اگر توهم این را دارید که او به شما خیانت می کند، فقط خودتان را آزار می دهید. آسان ترین کار فکر کردن به مسایل منفی و دلیل تراشیدن برای آنها است پس هنگامی که این تفکرات به سراغ شما می آید به این فکر کنید که او شما را انتخاب کرده و هنوز در کنار شما است و می خواهد در کنار شما بماند و زندگی کند پس قصد ترک یا خیانت کردن به شما ندارد.

شک داشتن به همسر

اگر به همسرتان شک کرده اید و او متوجه شک شما نشده باشد 

باید روی خودتان کار کنید تا کاملاً شک را فراموش کنید و با محبت کردن بی قید و شرط به همسرتان شک ها و نا آرامی ها را از بین ببرید.

اگر همسر شما متوجه شک شما شده باشد

به اشتباه خود اعتراف کنید و از او معذرت خواهی کنید، بعد با رفتارهایتان به او بفهمانید که کاملا به او اعتماد دارید و بدون قید و شرط به او محبت کنید و عشق بورزید.

با همسر شکاک چه کنیم ؟ بهترین راه حل اینجاست

ardabil-sci.ir

مطالب مرتبط