۱۸ آبان ۱۴۰۲ ۱۵:۰۵

تسکین درد براکت های ارتودنسی با روش خانگی

بعد از ارتودنسی دندان ها امکان درد فک و دندان ها وجود دارد که این موضوع باعث نگرانی اغلب افراد از ارتودنسی می شود، اما روش های خانگی مناسبی برای تسکین درد دندان ها بعد ارتودنسی وجود دارد.

با درد براکت های ارتودنسی چه کنیم؟

احتمالا بزرگ ترین ترس از ارتودنسی دندان ها صرف نظر از تغییر ظاهر، درد و ناراحتی است که ایجاد می کند اما خوشبختانه آن قدرها هم که فکر می کنید بد نیست. چرا که بعد از ارتودنسی درد ثابتی احساس نمی شود. با این حال، ممکن است بعد از گذاشتن اولین براکت ها و سفت کردن آنها کمی احساس درد و ناراحتی کنید. راه هایی برای جلوگیری از تسکین درد دهان و دندان بعد از ارتودنسی وجود دارد که در این بخش از سلامت دهان و دندان آنها را می آموزید.

درد ارتودنسی

راه هایی برای تسکین درد دندان های ارتودنسی شده :

داروهای بی حسی :

یک راه ساده برای رفع درد ناشی از ارتودنسی این است که داروی بی حس کننده مانند کرم لثه و یا آنبسول را مستقیما بر روی دندان های حساس و لثه بمالید. همچنین می توانید از پنبه یا انگشت برای مالیدن روی لثه استفاده کنیدتا دندان ها و لثه را تمیز شوند. بنابراین با داروی بی حسی درد دندان ها را احساس نمی کنید.

داروهای مسکن :

گزینه دیگر مصرف داروهای مسکن است. اگر می دانید بعد از سفت کردن ارتودنسی احساس ناراحتی خواهید داشت، یک ساعت قبل از قرار ملاقات با پزشک ، دارو را مصرف کنید. به این ترتیب شما درد و ناراحتی کمتری را در طول سفت کردن ارتودنسی و بعد از آن احساس خواهید کرد.

با این حال، با دقت دستورالعمل های مربوط به دارو را بخوانید و با توجه به دستور آن را مصرف کنید. این دارو به طور ثابت مورد استفاده قرار نمی گیرد، بنابراین اگر درد و ناراحتی را بعد از چند روز احساس می کنید، به پزشک مراجعه کنید.

درد ارتودنسی

کمپرس یخی :

کمپرس یخ به دلیل داشتن دمای پایین با کاهش ورم تا حدودی دهان را بی حس کند تا احساس درد نکنید. درصورت داشتن کمپرس یخ ، برای رفع درد آن را بیرون دهان خود قرار دهید.

آب سرد:

اگر هیچ یک از اینها موجود نباشد، یک لیوان ساده از آب یخ نیز می تواند درد را تسکین دهد. بعد از اینکه از مطب پزشک تان بر می گردید، یک لیوان آب سرد را بنوشید تا دهان بی حس شود و کمی درد و ناراحتی تسکین یابد.

غذاهای نرم:

اتصالات سیمی سنتی، محدودیت های زیادی دارد به خصوص وقتی که چیزی مثل شکلات، و غذاهای سفت می خورید. با این حال، درست بعد از سفت کردن ارتودنسی ها ممکن است برای کاهش درد از خوردن غذاهای خشک خودداری کنید، بنابراین غذاهای نرم مانند سوپ، پوره سیب زمینی و غلات را در رژیم غذایی بگنجانید.

مصرف سوپ

موم ارتودنسی:

به احتمال زیاد پزشک بعد از قرار دادن براکت ها به شما مومی می دهد که هنگام برگشت به منزل از آن استفاده کنید این موم ویژه علاوه بر محافظت از داخل لب و گونه ها ، مانع از برخورد انتهای تیز براکت ها به لب و گونه ها می شود.

طبق دستور پزشک استفاده کنید. اما ایده اصلی این است که شما موم را اطراف براکت ها قرار دهید که باعث ناراحتی می شود. این موم غیرسمی است بنابراین اگر به طور تصادفی برخی از آن را قورت دهید جای نگرانی نیست اما به یاد داشته باشید قبل از مسواک زدن، موم را بردارید و بعد از غذا خوردن و زدن مسواک دوباره آن را اطراف براکت ها قرار دهید.

ماساژ لثه با یخ :

اگر برای تسکین درد شانه از ماساژ استفاده می کنید، چرا برای تسکین درد لثه این کار را انجام نمی دهید؟ این روش بسیار ساده است.تنها کافی است که به آرامی توسط یکی از انگشتان خود و یخ ، لثه را ماساژ دهید.

شست و شو با آب گرم و نمک :

با اینکه دمای سرد قطعا این وضعیت را بهبود می دهد، آب گرم و نمک نیز می تواند این کار را انجام دهد. قرقره کردن آب گرم و نمک می تواند به التیام زخم ها و یا بریدگی و همچنین درمان عفونت که ممکن است در دهان داشته باشید کمک کند.

درد ارتودنسی

بهداشت خوب دهان و دندان :

چگونگی مراقبت از دندان ها و ارتودنسی ها زمانی که صحبت از درد و ناراحتی است،بحث جدایی دارد. مهم ترین موردی که باید هنگام استفاده از ارتودنسی به یاد داشته باشید این است که باید دندان و ارتودنسی ها را تمیز نگه دارید تا از پوسیدگی دندان و التهاب لثه جلوگیری کنید. غذا در داخل براکت ها و سیم ها گیر می کند بنابراین باید آن ها را به طور کامل تمیز کنید. بعد از هربار مسواک زدن از نخ دندان استفاده تا از نبود ذرات غذا مطمئن شوید.

حلقه های یخ زده دندان:

حلقه های دندانی فقط مناسب نوزادان نیست بلکه برای درد ناشی از ارتودنسی هم کاربرد دارد. زمانی که حلقه های دندانی را در فریزر منجمد می کنید تاثیر بیشتری در کاهش درد خواهند داشت. فقط کافیست آن را به آرامی در قسمتی از دهان خود که بیش ترین آسیب را دیده قرار دهید.

صبور باشید:

حتما از سفت شدن براکت ها احساس ناراحتی می کنید اما درد موقتی است و در عرض چند روز برطرف خواهد شد. ارزش آن را دارد که درد را تحمل کرده و بعد از چند وقت براکت ها را باز کنید.

تسکین درد ارتودنسی

محافظ دندان:

برای حفاظت از بافت های نرم دهان می توانید از محافظ دندان استفاده کنید. همچنین در زمانی که ورزش یا هر نوع فعالیت فیزیکی دیگری انجام می دهید به کاربردن محافظ دندان بسیار مفید می باشد. علاوه بر این حین استفاده از براکتها اگر تاول یا ناراحتی در داخل دهان و گونه ها ایجاد شود می تواند مانع از برخورد با آنها گردد.

تسکین درد براکت های ارتودنسی با روش خانگی

ardabil-sci.ir

مطالب مرتبط