۱۶ آذر ۱۴۰۲ ۰۲:۰۱

نام فرزندان یوسف و زلیخا + نام فرزندان یوسف و آسنات

بخشی از داستان عشق و ازدواج یوسف زلیخا که با بازپخش سریال یوسف پیامبر باز هم سر زبان ها افتاده، به فرزندان این دو نفر مربوط می شود.

عاشقی، ازدواج و فرزندان یوسف و زلیخا

در این روزها که باردیگر سریال یوسف پیامبر پخش می شود، بسیاری از افراد دوست دارند بیشتر در مورد داستان یوسف و زلیخا، همسران یوسف نبی، نام فرزندان حضرت یوسف و آسنات، نام فرزند یوسف و زلیخا، تعداد فرزندان یوسف و زلیخا و…اطلاعاتی به دست آورند. در ادامه اطلاعات مفید و موثقی درباره همسران یوسف و فرزندان یوسف و همسرانش ارائه داده ایم.

یوسف و زلیخا

زلیخا که بود؟

زُلِیْخا همسر عزیز مصر که داستان او و حضرت یوسف(ع) در قرآن آمده است. در برخی منابع نیز نام همسر عزیز مصر، زَلْیَخه دانسته شده است.(دیلمی، اعلام الدین، 1408ق، ص429.)

زلیخا که بود

داستان زلیخا و یوسف

در بخش‌هایی از قرآن و تورات، داستان یوسف و زلیخا بیان شده است. در قرآن آمده است، بعد از به چاه افتادن یوسف و نجاتش او به عنوان برده به عزیزمصر و همسرش فروخته شد و پس از جوانی زلیخا خواست از یوسف کامجویی کند؛ اما یوسف با «دیدن برهان پروردگارش» به سوی در گریخت، زلیخا خود را به یوسف رساند و پیراهنش را پاره کرد. جلوی در، یوسف و زلیخا با عزیز مصر روبه‌رو شدند،زلیخا و یوسف هر یک، دیگری را به خیانت متهم کردند. در آن هنگام فردی از خویشاوندان زلیخا شهادت داد که اگر پیراهن یوسف از پشت پاره شده باشد، یوسف راست گفته است و اتهام خیانت از یوسف برداشته شد. پس از مدتی زلیخا به گناه خود و راستگویی یوسف اعتراف کرد.(سوره یوسف)

به گفته برخی مفسران، به درخواست زلیخا، یوسف به زندان انداخته شد.(طبرسی، مجمع البیان، ج5، ص354) بعد از آزادی یوسف از زندان و تعبیر خواب سلطان مصر و چاره اندیشی برای خشکسالی مصر یوسف مقام والا یافت و عزیز مصر شد.

ازدواج یوسف و زلیخا

زلیخا زنی زیبا، ثروتمند و بت‌پرست بود. (شیخ صدوق، عیون اخبار الرضا علیه‌السلام، ج2، ص45) او از همسرش صاحب فرزند نمی‌شد. بر اساس برخی منابع، پس از آن‌که زلیخا در دوران پیری توبه کرد و یکتاپرست شد، با دعای یوسف(ع) جوان شد و به ازدواج او درآمد. (فیض کاشانی، تفسیر الصافی، ج3، ص52)

یوسف پیامبر

آیا زلیخا از حضرت یوسف(ع) صاحب فرزند شد؟

زلیخا زنی زیبا، ثروتمندو بت‌پرست بود که از همسرش پوتیفار صاحب فرزند نمی‌شد. (کاشانی، تفسیر منهج الصادقین فی إلزام المخالفین، 1336ش، ج5، ص28.) اما به اذن خدا زلیخا در دوران پیری توبه کرد و یکتاپرست شد، با دعای یوسف(ع) جوان شد و به ازدواج او در آمدو گفته شده از ازدواج آنها، دو فرزند به دنیا آمد. (قرطبی، الجامع لاحکام القرآن، 1364ش، ج9، ص214.)

حضرت یوسف و زلیخا چند فرزند داشتند؟

گفته شده از ازدواج یوسف و زلیخا دو فرزند به دنیا آمد.( قرطبی، الجامع لاحکام القرآن، 1364ش، ج9، ص214.)

نام فرزندان یوسف و زلیخا

در روایات به این موضوع اشاره‌ای نشده، اما در برخی گزارش‌های تاریخی به فرزندان یوسف از زلیخا اشاره شده است.مطهر بن طاهر مقدسی(از مورخان قرن ششم) می‌گوید:در تورات آمده است که یوسف در 120 سالگی درگذشت و او با زلیخا ازدواج کرده بود و از او دو فرزند داشت، نخست افرایم بن یوسف که جدّ یوشع بن نون، ولیعهد موسی پس از او، بود و دیگری منشا بن یوسف پدر موسی، دوست و مصاحب خضر، چنان‌که اهل کتاب برآنند.( مقدسی، مطهر بن طاهر، البدء و التاریخ، ج ‏3، ص 69)

نام فرزندان حضرت یوسف و آسنات

آسنات دختر فوطی‌فارع کاهن شهر اون بود که پادشاه او را به همسری یوسف درمی‌آورد. (پیدایش، فصل 42، آیه 45) به‌نقل مسعودی تاریخ‌نگار مسلمان قرن چهارم قمری، یوسف در مصر ازدواج کرد و حاصل آن دو پسر به نام‌های اِفرائیم، (جدّ یوشَع‌بن‌نون) و میشا بود. (مسعودی، اثبات الوصیة، 1384ش، ص49.)

الهام حمیدی

نام دختر حضرت یوسف

بر اساس کتاب پیدایش از عهد عتیق مناسه یا مناشه نام یکی از دو پسر یوسف است. اما در سریال یوسف پیامبر مناسه اولین فرزند و دختر یوسف بود که در مصر و قبل از آمدن برادران یوسف به مصر به دنیا آمد.

معنی قرآنی نام دختر حضرت یوسف

مناسه به عبری به معنی فراموشکار است.

منسة ) منسة. [ م ِن َس ْ س َ ] ( ع اِ ) چوبدستی. ( منتهی الارب ) ( آنندراج ).عصا و چوبدستی. ( ناظم الاطباء ) ( از اقرب الموارد ).

منسة. [ م َ ن َ س َ ] ( ع ص ) کهن سال از هرچیزی. ( منتهی الارب ) ( ناظم الاطباء ) ( از اقرب الموارد ).

نام فرزندان یوسف و زلیخا + نام فرزندان یوسف و آسنات

ardabil-sci.ir

مطالب مرتبط