۲۵ آبان ۱۴۰۲ ۰۹:۲۵

نکات مربای به؛ راز قرمز شدن، له نشدن و اندازه شکر آن

اگر شماهم در فکر درست کردن “مربا به” خانگی هستید باید ترفند هایی در زمان پخت این مربا بلد باشید تا “مربا به” خوشمزه و با قوامی داشته باشید.

فوت و فن مربای به و راه حل مشکلات طرز تهیه این مربا

آنچه پس از آموزش طرز تهیه مربای به مهم می شود، دانستن نکاتی در غالب فوت و فن است که به نتیجه بهتر شما را نزدیک می سازد. حین درست کردم مربا مشکلاتی همچون، شکرک زدن مربا، تیره شدن رنگ مربا و مواردی همچون سفت و غلیظ شدن آن عادی است پس باید راه حل این موارد را بدانید. این بخش از آموزش آشپزی ، درمورد نکات مربای به شامل روش قرمز شدن مربای به، جلوگیری از له شدن مربای به و…. خواهیم گفت.

مربا به

ترفند قرمز شدن مربای به

 1. در پاسخ به سوال چرا مربای به قرمز نمی شود باید بگوییم که، پس از آماده‌سازی ترکیب مربای به و آب و به جوش آمدن آن، یک دمکنی تمیز را بر روی درب قابلمه قرار دهید و حرارت زیر قابلمه را کم کنید.
 2. بعد از حدود ۵ دقیقه، یک شعله پخش‌کن را زیر قابلمه قرار دهید و صبر کنید تا مربای به با حرارت بسیار کم به مدت یک تا دو ساعت پخته شود.
 3. در زمان پخت مربای به، هر ۳۰ دقیقه یک بار مربا را چک کنید. اگر شربت مربا کم شده است، کمی آب جوش را از کناره قابلمه به آن اضافه کنید.
 4. اگر شربت مربا بیش از حد غلیظ شده باشد، می‌توانید کمی آب جوش به آن اضافه کنید تا به غلظت مطلوب برسد.
 5. تا زمانی که رنگ مربای به به قرمز تغییر کند، درب قابلمه را بسته نگه دارید.
 6. یک ترفند دیگر برای رسیدن به رنگ قرمز و زرشکی در مربای به این است که بعد از پختن مربا به، قابلمه مربا را شب تا صبح کنار بگذارید تا خوب خنک شود.
 7. سپس مربای به را در شیشه بریزید و در یخچال نگهداری کنید.
 8. برای اینکه مربای به قرمز شود، می‌توانید از قابلمه مسی استفاده کنید، زیرا استفاده از قابلمه مسی می‌تواند به خوشرنگ شدن مربا کمک کند.
 9. برای خوشرنگ و قرمز شدن مربای به از به‌های رسیده، سالم و کاملا زرد استفاده کنید.

مربا به

تست غلظت مربای به و شکرک نزدن آن

برای اطمینان از رسیدن مربای به به غلظت مناسب، می‌توانید روش که گفته شده را انجام دهید. این روش به شما کمک می‌کند تا به طور دقیق تست کنید که آیا مربای به به غلظت کافی رسیده است یا نه. در ادامه توضیح داده شده‌است:

 • بعد از گذشت حدود ۱ ساعت از پخت مربای به، یک قطره از شهد مربا را با یک قاشق خشک و تمیز بردارید و در یک لیوان آب سرد بریزید.
 • اگر شهد به ته لیوان برسد و در آب سرد پخش نشود، این نشان‌دهنده آن است که مربای به به غلظت مناسب رسیده است.
 • اگر قطره شهد مربا در آب سرد متلاشی شود، این نشان‌دهنده است که مربای به هنوز برای غلیظ شدن به زمان بیشتری برای پخت نیاز دارد.
 • در این صورت، می‌توانید به مربا ۱۵ تا ۳۰ دقیقه دیگر فرصت دهید و سپس دوباره تست کنید تا به غلظت مناسب برسد.
 • با انجام این تست ساده، می‌توانید از شکرک شدن مربای به جلوگیری کنید و مطمئن شوید که غلظت آن به مقدار مورد نظر شما رسیده است.

چرا مربا به سفت می شود؟

سفت شدن مربای به پس از سرد شدن ممکن است به دلایل مختلفی باشد. یکی از اصلی‌ترین دلایل این مسأله، طولانی‌تر از اندازه جوشاندن مربا است. وقتی مربای به بیش از حد پخته شود، شکرهای درون آن به شکرک تبدیل می‌شوند و باعث سفتی مربا می‌شوند.

برای جلوگیری از سفت شدن مربای به، مهم است که زمان پخت را به دقت چک کنید و از جوشاندن اضافی آن بپرهیزید. همچنین، استفاده از میوه به تازه و مرغوب و تنظیم حرارت مناسب نیز می‌تواند به جلوگیری از سفت شدن مربای به کمک کند.

چرا مربای به قوام نمیاد؟ برای قوام مربای به چه کنیم؟

عدم رسیدن مربای به به قوام مطلوب ممکن است به علت میزان شکر یا نحوه پخت مربا باشد. اگر مربای به خیلی آبکی است و قوام ندارد، می‌توانید روش‌های زیر را امتحان کنید:

 • افزودن ژلاتین:افزودن ژلاتین به مربای به می‌تواند به تقویت قوام آن کمک کند. می‌توانید ژلاتین را به یکی از دو روش زیر اضافه کنید.
 • ورقه‌های ژلاتین را در آب داغ نرم کنید و به مربای به در حین پخت اضافه کنید.
 • پودر ژلاتین را در آب گرم حل کرده و آن را به مربای به در حال پخت اضافه کنید.
 • پخت مجدد:اگر مربای به را درست کرده و صبر کرده‌اید تا سرد شود، اما هنوز هم آبکی است، می‌توانید مربا را دوباره در قابلمه بریزید و دوباره به جوش بیاورید تا آب آن کم شود و قوام بیشتری پیدا کند. این مرحله به نام “پخت مجدد مربا” شناخته می‌شود.

قوام مربا به

میزان شکر مربای به

در درست کردن مربای به، تعادل میان مقدار میوه به و شکر بسیار مهم است. مطمئناً تطابق مقدار میوه به و شکر باعث ترتیب و تعادل در مربای به می‌شود و به ایجاد قوام و طعم مناسب کمک می‌کند. اصولاً برای هر کیلوگرم میوه به به میزان حدود یک کیلوگرم شکر نیاز است.

چرا مربای به شکرک میزند؟

تعادل مناسب میان میوه به و شکر، زمان اضافه کردن شکر پس از نرم شدن میوه به، و اضافه کردن آبلیمو به مربا می‌توانند به افزایش کیفیت مربای به و جلوگیری از شکرک زدن کمک کنند.

 • اضافه کردن شکر در مرحله‌ی آخر:افزودن شکر به مربای به بعد از آنکه میوه به نرم شده و به حالت آبی تبدیل شده است، کمک به جلوگیری از شکرک زدن مربا می‌کند.
 • تطابق میوه به و شکر:میوه به و شکر باید به تعادل مناسب باشند. اگر میوه به شیرین تر است، می‌توانید مقدار کمتری از شکر استفاده کنید تا احتمال شکرک زدن کاهش یابد.
 • افزودن آبلیمو:اضافه کردن یک قاشق غذاخوری آبلیمو به مربای به می‌تواند به تنظیم pH و جلوگیری از شکرک زدن مربای به کمک کند.
 • استفاده از آب جوش:اگر مربای به شکرک زده است، افزودن کمی آب جوش به آن و جوش دادن در شعله ملایم می‌تواند به بهبود قوام مربا کمک کند.

چرا مربای به سیاه میشود؟

دلیل سیاه شدن مربای به میتواند بی توجهی به نکاتی باشد که درغالب راه حل سیاه شدن مربای به در ادامه لیست شده اند.

 • استفاده از ظرف تمیز:قابلمه‌ای که مربا را در آن پخت می‌کنید باید کاملاً تمیز و بدون هرگونه چربی باشد. این اجازه می‌دهد که مربای به به درستی پخته شود و رنگ آن حفظ شود.
 • تازگی و خشکی شیشه‌ها:شیشه‌هایی که برای نگهداری مربای به انتخاب می‌کنید باید کاملاً تمیز و خشک باشند. این موارد به حفظ کیفیت و رنگ مربا به کمک می‌کنند.
 • تخلیه مربا در شیشه پس از سرد شدن:اگر مربای به هنوز داغ است، نباید آن را در شیشه بریزید؛ بلکه صبر کنید تا به حالت سردی برسد و سپس مربای به را در شیشه نگهدارید.
 • استفاده از روش‌ها نگهداری صحیح:برای حفظ رنگ و کیفیت مربای به، می‌توانید از روش‌های حفظی مانند استریل کردن شیشه‌ها و استفاده از درب محکم استفاده کنید.

مربای به

چرا مربای به له می شود؟

متناسب نبودن حجم میوه و شربت مربای به از دلایل اصلی له شدن مرباست. اگر حجم شربت در ظرف مربای به بیشتر از تکه‌های میوه باشد، احتمال له شدن تکه‌های میوه کاهش می‌یابد. این امر به حفظ قوام مربای به کمک می‌کند. به علاوه، در این حالت، مربای به به شکلی کمتر له و آبکی نمایش داده می‌شود. برای جلوگیری از له شدن مربای به و حفظ قوام، می‌توانید در حین تهیه مربا به این نکته مهم و تناسب شربت و میوه دقت داشته باشید.

نکات مربای به؛ راز قرمز شدن، له نشدن و اندازه شکر آن

ardabil-sci.ir

مطالب مرتبط