۴ آذر ۱۴۰۲ ۰۸:۴۶

علائم فرد گرفتار در افکار منفی گذشته

بعضی از افراد از لحاظ احساسی با فکر کردن به گذشته خود به اتفاقات منفی در گذشته فکر می کنند و این باعث می شود فرد ذهن خود را آلوده کند و از کار بیندازند.

علائمی که نشان می دهد در افکار منفی گذشته خود گیر کرده اید

بعضی از افراد از لحاظ احساسی به اتفاقات منفی در گذشته خود فکر می کنند و در نتیجه به هم می ریزند. ممکن است این افکار منفی مربوط به ۳۰ سال گذشته باشد اما نمی توانند در موردش صحبت کنند و مدام خود را آزار می دهند. بنابراین تصمیم گرفتیم که در این قسمت از علائمی را به شما معرفی کنیم که نشان می دهد هنوز در گذشته منفی خود گیر کرده اید.

افکار منفی گذشته

 افسوس خوردن

۱٫ راجع به موضوع صحبت نمیکنید

اگر راجع به اتفاقات مثبت و منفی در گذشته هیچ حس خاصی ندارید و در مورد آن بحث می کنید، یعنی همه چیز عالی است اما اگر از صحبت کردن در مورد آن می ترسید و واهمه دارید، یعنی مشکلی در کار وجود دارد.

۲٫ تجربه احساسات آشنا و قدیمی

گاهی اوقات احساسات مبهم از درد و رنج در افراد وجود دارد که ترس را در آن ها افزایش می دهد. ممکن است در زمان حال زندگی کنید اما آن احساس تلخ و قدیمی دوباره به سراغ شما بیاید که در چنین حالتی احتمالاً باید ذهن خود را بازیابی کنید تا در گذشته نباشید.

درد و رنج

۳٫ خودتان نیستید

زمانی که اعضای خانواده را ملاقات می کنید، نمی توانید خود واقعی تان را به دیگران نشان دهید. همیشه ساکت هستید و از وارد شدن به بحث های مختلف و طبیعی و یا حتی چیزهایی که دوست دارید اجتناب می کنید و در نتیجه احساسات شما به صورت روزانه دچار تغییر و تحولات می شود.

۴٫ ترس از تایید نشدن دارید

گاهی اوقات تایید نشدن توسط خانواده به شدت سخت است و در نتیجه شما را به هم می ریزد. شما نیز مدام این ترس را برای دوستان، اعضای خانواده، همسر خود و حتی افراد غریبه هم دارید که ممکن است ریشه در گذشته تان داشته باشد.

ترسیدن

۵٫ همان رفتاری با فرزندانتان دارید که والدینتان با شما داشتند

گاهی اوقات همان طور که پدر و مادر ما به گونه ای منفی و غلط با ما رفتار کردند، ما هم همان گونه با فرزندمان رفتار می کنیم . اگر متوجه چنین موضوعی شدید، نباید اجازه دهید که گذشته شما مسیر زندگی فرزندانتان را به هم بریزد.

۶٫ با شخصی شبیه به پدر یا مادرتان ازدواج کرده اید

در بیشتر موارد شخصی که از پدر و مادر خود ضربه می خورد، معمولاً در آینده با فردی با ویژگی های مشابه با آن ها ازدواج می کند. مثلاً اگر دختری پدرش را از لحاظ احساسی و عاطفی در دسترس نداشته باشد ، احتمالاً با فردی ازدواج می کند که او هم از لحاظ عاطفی در دسترس نیست. پسران هم ممکن است به سمت خانمی بروند که ویژگی منفی مادرشان در آن ها وجود دارد و عقیده دارند که می توانند طرف مقابل را تغییر دهند. در واقع این یک نوع نشان دهنده آسیب در گذشته است که باید برطرف گردد. پس به انتخاب های خودتان دقت کنید.

ازدواج

۷٫ سرکوب کردن احساسات عادت شماست

بشر یک موجود احساساتی است. گاهی اوقات این عواطف ناراحت کننده هستند و در نتیجه نمی توانید آن ها را ابراز کنید و فکر می کنید که باید از آن ها دوری کرد. در واقع استراتژی سرکوب کردن احساسات نشان دهنده تجربه تلخ در گذشته و رها نشدن از آن است.

۸٫ روی ضربه های احساسی کنترلی ندارید

ضربه های احساسی می تواند برای همه در زندگی وجود داشته باشد. زمانی که احساسات خود را سرکوب می کنید، آن ها نیز به شما ضربه می زنند و شما هم نمی توانید خودتان را کنترل کنید و در نتیجه واکنش بدی نشان می دهید. کنترل نکردن رفتارها و استرس و اضطراب و هرگونه واکنش احساسی نشان دهنده این است که مشکلی از گذشته با شما همراه است که در نهایت می تواند باعث پشیمانی شما شود.

احساسات

۹٫ احساس محدودیت بدون دلیل دارید

زمانی که خانواده خودتان احساسات شما را زیر پا می گذارند، ممکن است ایجاد قوانین سخت برای شما مشکل باشد و در نتیجه محدودیت ها را افزایش می دهد. مثلاً با خودتان این جملات را تکرار می کنید:

  •  نمی توانم طلاق بگیرم.
  •  نمی توانم در یک گروه سخنرانی کنم.
  •  به هیچکس اعتماد نخواهم کرد.
  •  همیشه سطح پایینی دارم.

همیشه این نجوا ها با شما همراه است. در حالی که اصلاً دلیلی برای آن ها ندارید و در واقع خودتان این قوانین را در زندگی ایجاد کرده و نمی توانید به آن ها پایان دهید.

۱۰٫ اشتباهات خود را تکرار می کنید

تکرار یک اشتباه یکسان به صورت مکرر قطعاً علامت گیر کردن در گذشته منفی است. یک تصمیم غلط و تکرار شده نشان دهنده یک پرچم قرمز در زندگی است که از گذشته شما تاثیر گرفته است.

 تکرار اشتباه

آیا برای درمان شدن نیاز به خلاص شدن از گذشته دارید؟

بسیاری از افراد با به یاد داشتن خاطرات تلخ گذشته هم می توانند تصمیمات درست اتخاذ کنند. شما نیز باید یاد بگیرید که تصمیمات جدیدی داشته باشید. باید اثرات اتفاقات تلخ در گذشته را مورد بررسی قرار دهید و ببینید که چه تاثیری روی شما گذاشته است و در نتیجه تصمیمات هوشمندانه تری بگیرید و یک جهت متفاوت را انتخاب کنید.

علائم فرد گرفتار در افکار منفی گذشته

ardabil-sci.ir

مطالب مرتبط